W kręgach osób pragnących zgubić zbędne kilogramy jedną z modnych w ostatnim czasie metod „odchudzających” stają się kuracje sokami oczyszczającymi. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo kolorowych buteleczek czy też zestawów z dokładną instrukcją ich spożycia.
Według twórców tego rodzaju metody, spożywanie jedynie soków w ciągu dnia ma na celu oczyścić organizm z zalegających złogów w przewodzie pokarmowym, przyspieszyć metabolizm, zregenerować organizm, dostarczyć niezbędnej energii i co najważniejsze odchudzić.
Czy to oznacza, że bez tego nasz organizm nie jest w stanie pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii? Na szczęście nie.
Może część z Was to zmartwi, ale to nie soki a nasz organizm, a dokładniej wątroba i nerki odpowiadają za oczyszczanie ciała ze szkodliwych i zbędnych produktów przemiany materii każdego dnia.
Dodatkowo spożycie skondensowanego źródła cukrów w tak szybkim czasie (dla porównania warto wyobrazić sobie czas obróbki i spożycia 4 pomarańczy z wypiciem szklanki soku) to gwarantowany nagły skok poziomu glukozy we krwi. Wypicie soku trwa na tyle krótko, że organizm nie odczuwa po nim sytości.
Owocowo-warzywne soki mogą stanowić tylko dodatek do dobrze zbilansowanej diety, jednak musimy zastosować w ich spożyciu umiar, a dieta oparta jedynie na tego rodzaju produktach nie jest dietą pełnowartościową.
Picie soków może spowodować krótkotrwały efekt „odchudzający”, co może być spowodowane ujemnym bilansem energetycznym uzyskiwanym przy tak restrykcyjnej terapii. W praktyce oznacza to, że dostarczamy mniej kilokalorii niż potrzebujemy. Efekt taki można osiągnąć za pomocą prawidłowo zbilansowanej diety.
Szczególnie niebezpieczne mogą być tego rodzaju kuracje u osób ze stwierdzoną insulinoopornością oraz cukrzycą. Częste kuracje sokowe i spożywanie dużych ilości tego rodzaju produktów niesie za sobą zwiększone ryzyko obtłuszczenia i powiększenia wątroby, miażdżycy oraz problemów z przewodem pokarmowym, szczególnie po jej zakończeniu. Zjawisko to może mieć miejsce wtedy kiedy przechodzimy do spożywania pokarmów o stałej konsystencji. Do typowych objawów należą tu zaparcia, biegunki, wzdęcia i ból w obrębie jamy brzusznej.


Podsumowując, soki oczyszczające nie są zdrową alternatywą na pozbycie się zbędnych kilogramów, a długotrwała kuracja sokowa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto natomiast pamiętać o spożywaniu warzyw i owoców w całości jako dodatek do pełnowartościowego posiłku, a jeśli chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, zastosować zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną odpowiednio dobraną do naszego stanu zdrowia i możliwości.