T4 - Tyroksyna
– hormon, który jest produkowany przez tarczycę w największych ilościach
- służy jako surowiec do przemiany w T3
- 2-4 razy mniej aktywny niż T3
- nie przenika do komórek, a co za tym idzie nie ma wpływu na poziom energii, przemianę materii i objawy niedoczynności tarczycy


T3 - Trójjodotyronina
- hormon w postaci aktywnej
- pozyskiwany jest z dwóch źródeł: z samego gruczołu tarczycowego (20%) oraz z hormonu T4 w procesie konwersji, który zachodzi głównie w wątrobie i jelitach.

*T4 nieustannie krąży po krwiobiegu i tkankach, kiedy dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na T3, organizm sięga po zapasy T4 i przekształca je w aktywny hormon, którego potrzebuje.

*Konwersja hormonów tarczycy polega na przemianie hormonu T4 do aktywnego metabolicznie T3 poprzez odłączenie 1 atomu jodu od T4 co daje T3.

Co wpływa na konwersję hormonów?
-selen, cynk, żelazo
-kaloryczność diety
-jod i tyrozyna (aminokwas znajdujący się w białku, np. mięso, ryby, jaja) te dwa składniki potrzebne są do produkcji tyreoglobuliny do produkcji hormonów tarczycy
-węglowodany (odpowiednia ilość i jakość, unikanie nadmiaru węglowodanów prostych, szczególnie mowa tu o żywności przetworzonej, słodyczach)
-przeciwzapalne kwasy tłuszczowe – jedno i wielonienasycone, kwasy omega 3 (od których zależy budowa ściany i błony komórkowej komórek, dzięki którym jest możliwe wniknięcie hormonów do wnętrza komórek)
-sprawna wątroba, jelita i nerki (ponieważ w tych miejscach głównie zachodzi konwersja hormonów)
-sen, relaks, unikanie stresu (chodzi tu przede wszystkim o prawidłowy poziom kortyzolu)

Farmakoterapia niedoczynności tarczycy polega zazwyczaj na przyjmowaniu leków zawierających jedynie hormon T4 (Euthyrox, Letrox). Odpowiednia dieta i styl życia to element uzupełniający, gwarantujący prawidłowy efekt leczniczy poprzez wpływ na konwersję syntetycznego hormonu T4 do jego aktywnej formy.