Nie od dzisiaj wiadomo, że czynniki środowiskowe takie jak stres czy nieprawidłowa dieta odgrywają ogromną rolę w powstawaniu większości chorób, zwłaszcza autoimmunologicznych, których wyzwalającym czynnikiem są liczne stany zapalne.
Do jednej z najpopularniejszych grup chorób autoimmunologicznych w ostatnim czasie należy choroba Hashimoto. Zapalenie tarczycy ma podłoże autoimmunologiczne, czyli inaczej dotyczące układu odpornościowego, kiedy nasz organizm broniąc się przed szkodliwymi czynnikami, uznaje własne tkanki za szkodliwe i dąży do ich zniszczenia.
W wyniku tego procesu powstaje wiele niepożądanych objawów, które utrudniają nam prawidłowego funkcjonowanie. Choroba Hashimoto jest jednym z najczęstszych rodzajów zapaleń tarczycy, których przyczyny nie są do końca poznane, jednak można wyróżnić czynniki mogące doprowadzić do jej ujawnienia:
-Stres – czynnik, którego wyeliminowanie w dzisiejszych czasach jest prawie niemożliwe dla większości z nas, przy obecnym trybie pracy, natłoku zadań i ciągłego braku czasu. Nauka radzenia sobie ze stresem oraz próby jego eliminacji mogą być kluczowe dla stanu naszego zdrowia oraz samopoczucia.
-Czynniki genetyczne – choroby autoimmunologiczne często dotyczą całych rodzin, a w szczególności kobiet.
-Niewłaściwa dieta – przede wszystkim wysoka podaż cukrów prostych (słodycze, soki i napoje), tłuszczów nasyconych, żywności przetworzonej oraz innych niezdrowych przekąsek, co zależne jest wyłącznie od nas i w pełni podlega naszym świadomym wyborom.
-Używki - ich eliminacja jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia.
-Zaburzony rytm dobowy – zbyt krótka ilość snu prowadzi do przemęczenia a także wpływa na powstawanie stanów zapalnych oraz gorszego funkcjonowania w ciągu dnia. Większość z nas zapomina, że sen to czynnik, który stanowi podstawę w procesie regeneracji organizmu i nie można go zastąpić żadnymi suplementami diety. Bardzo niekorzystne natomiast może być ratowanie się codziennie dużą ilością kawy, lub jeszcze gorzej - energetyków.
-Zbyt niska aktywność fizyczna – ciągłe przesiadywanie za biurkiem w pracy, a w dalszej części dnia przed telewizorem stanowią główne czynniki prowadzące do powstawania wielu chorób przede wszystkim nadwagi i otyłości, która może być powiązana z chorobą Hashimoto i niedoczynnością tarczycy oraz stanami zapalnymi.